Sararan Halı Nasıl Temizlenir? %100 Çözüm!

Sararan Halı Nasıl Temizlenir?

Sararan Halı Nasıl Temizlenir? Temizlik uzmanlarının tavsiyelerinin derlendiği bu geniş kapsamlı rehber ile halılarınızı koruyun!!

Sararan Halı Nasıl Beyazlar? Yıkanan halının sararması nasıl geçer? Sobadan sararan halı nasıl temizlenir? Halı yıkandıktan sonra sarı su gelmesi. Evde halı yıkarken sararmaması için ne yapmalı? Evde halı nasıl yıkanır? Halı yıkarken sarı su neden olur? Lekeyi kusan halı nasıl temizlenir?

Bu makalede, evinizde temel halı bakımı ve anında leke müdahalesi gerektiren durumlar ele alınmıştır. Halılarınıza uygulayacağınız bitkisel veya kimyasal maddeleri, önceden halınızın görünmeyen bir bölümünde denemenizi öneriyoruz.

Sararan halı nasıl temizlenir? Makalemizde, dünya genelindeki temizlik uzmanlarının tavsiyeleri bir araya getirilerek, kapsamlı bir rehber oluşturduk. Adım adım bu rehber sayesinde artık sizde evinizde bu sorunun kaynağını tespit edebilirsiniz, hatta çoğu zaman profesyonel yıkamacıya ihtiyaç duymadan bu lekelerden kurtulacaksınız.

Yine de, en sağlıklı yöntem, işinin ehli, profesyonel bir  “halı yıkama” servisi ile çalışmaktır.

Başakşehir Rekor halı yıkama servisi, tüm leke çıkarma işlemlerini garantili olarak sunmaktadır.

Evde Sararan Halı Nasıl Temizlenir?

Malzemeler:

  • Amonyak
  • Su
  • Sprey şişesi
  • Hafif bulaşık sabunu
  • Yumuşak pamuklu bez
  • Kağıt havlu
  • Ovma fırçası
  • Vakum

Halı üzerindeki lekeler rahatsız edicidir. Halı lekeleri hakkında unutulmaması gereken en önemli nokta, lekeleri meydana gelir gelmez işlemden geçirmektir. Beklemek, lekenin halının içinde daha derine yerleşmesine neden olur ve bu da lekeyi çıkarma işinizi zorlaştırır. Halı üzerindeki renkli lekeler, diğer lekeler gibi çıkarılmalıdır; leke, kaynağı ne olursa olsun çıkarmanız gereken bir lekedir.

Sararan Halı Temizleme Adımları

Sararmış Evcil Hayvan ve Çocuk Lekeleri

 

Evcil Hayvan ve Çocuk Lekeleri
Evcil Hayvan ve Çocuk Lekeleri

 

Çocuklar veya evcil hayvanların zaman zaman leke anlamına geleceğini anlayın. Piyasada birçok pahalı temizleyici bulunmaktadır; ne yazık ki bunların çoğu çalışmıyor. Amonyak ve su normalde idrar ve diğer sarı lekeler dahil çoğu lekede işe yarar. Sararan halı nasıl temizlenir? Sorusunun cevabı bu leke çıkarıcılar olabilmektedir.

Halı Türünü Belirleyin

 

 

Halı türünü  belirleyin. Yün veya yün karışımı halılar, yün esaslı olmayan halılardan farklı bir işleme ihtiyaç duyar. Yün halılar amonyağa pek iyi gitmez, bu nedenle yumuşak bir sabun ve su kombinasyonu kullanın.

Sararan Leke İçin Çözelti Hazırlayın

 

Sararan Halı Çözelti Hazırlama
Sararan Halı Çözelti Hazırlama

1 yemek kaşığı solüsyon hazırlayın. 1 su bardağı suya amonyak. Bu karışımı temiz, tercihen yeni bir sprey şişesine koyun. Eldivenlerinizi giyin, solüsyonu doğrudan lekenin üzerine püskürtün ve birkaç dakika parmaklarınızla uygulayın. Bu karışım yün olmayan halılar içindir.

Çözeltiyi Sarı Lekeye Uygulayın

Çözeltiyi Sarı Lekeye Uygulayın
Çözeltiyi Sarı Lekeye Uygulayın

1 yemek kaşığı ile yün halı veya yün karışımının üstesinden gelin. 1 bardak suya hafif bulaşık sabunu ekleyin. Bir sprey şişesine koyun veya doğrudan lekeye uygulayın. Eldivenlerinizi giyin ve çözümü parmaklarınızla uygulayın. Halıyı ıslatmayın; sadece nemlendirdiğinizden emin olun.

Ovma Fırçasıyla Uygulama Yapın

Ovma Fırçasıyla Sarı Lekeye Uygulayın
Ovma Fırçasıyla Sarı Lekeye Uygulayın

Ovalama fırçasıyla dairesel hareketlerle nazikçe fırçalayın, böylece sadece leke üzerinde çalışır ve lekeyi, lekesiz alanlara yaymazsınız. Kağıt havlularınızı kullanın ve fazla sıvıyı emmesini sağlayın. Fazla temizlik solüsyonunu temizlemek için kağıt havlu kullanırken, lekenin üzerine iki veya üç kağıt havlu koyun; Sıvıyı emmek için aşağı doğru bir basınçla sıkıca bastırın.

Halıyı Süpürün

Halıyı Süpürün
Halıyı Süpürün

Birkaç saat sonra tamamen kurumuş olup olmadığını görmek için alanı test edin. Kuruduğunda lekeyi iyice süpürün ve sararma lekesi gitmiş olmalıdır. Sararan halı nasıl temizlenir? Sorununun çözümü için en etkili yöntemlerden biridir.

Sararan Halı Nasıl Temizlenir?
Sararan Halı Nasıl Temizlenir?
İpucu: Lekeli alanı solüsyonla temizlerken, özellikle idrar gibi daha inatçı lekeler için işlemi birden fazla tekrarlamanız gerekir. Halınızın yün bazlı olup olmadığından emin değilseniz, lekeye uygulamadan önce göze çarpmayan bir alanda amonyak solüsyonunu deneyin.

Uyarı:

Cildi tahriş edebileceğinden amonyakla çalışırken daima eldiven giyin.

Tüm bu uygulamaları yapmak sizin için zorsa, bizi arayabilirsiniz. Teknisyenlerimiz, sarı leke çıkarma konusunda eğitimlidir. Sararan halı nasıl temizlenir? Diye merak ediyorsanız bugün arayın! Sizin için en çarpıcı leke temizleme yöntemlerini uygulayacağız ve halınızı eski ihtişamlı haline kavuşturacağız.

Sararan halı lekeleri, günümüzde en çok karşılaşılan problemlerin başında gelmektedir. Halı sararmasının birçok nedeni var ve sorunun kaynağını tespit etmek pek kolay değil.

Bazı halılar yıkamadan sonra sararma yapar, bunun sebebi, bazı kimyasalların yıkama esnasında tetiklenmesi ile ortaya çıkmasıdır. Aynı zamanda sarı lekelerin oluşma sebepleri bazen de halının bir kısmının gölgede, bir kısmının masa  veya koltukların altında kalması ve diğer bölgelerin daha fazla güneş görmesinden olur.

Başakşehir Halı Yıkama Servisi

Halıların sararmasındaki etkenlerde bazıları ise şu şekildedir; sarı lekelere sebebiyet verecek yiyecek ve içecek dökülmeleri, evcil hayvan idrarı gibi durumlara anında müdahale edilmemesinden dolayı sarı lekeler oluşur. Hatta bazen sarı su gelmesi gibi çeşitli etkenler bir aradadır.

Sarı lekelerin en belirgin ortaya çıktığı durumlardan biride, bilinçsizce kullanılan kimyasallardır. Halınızın alt kısmında veya üretici firmanın satın aldığınız dönemde size verdiği bir yıkama talimatı bulunmalıdır. Bu talimatlarda kullanılması gereken temel temizlik maddeleri ve yıkama yönergeleri bulunmaktadır.

Rekor halı yıkama servisi, sizlere sorunsuz bir halı lekesi çıkarma deneyimi hazırladı. Ancak, bilinmesi gereken bir hususuda belirtmekte fayda var ki, uzun süre müdahale edilmemiş, halı derinliğine işlemiş inatçı lekeler bazen çıkmaz. Bunu test etmeden anlamak olanaksızdır.

Yapılacak testler sonrasında lekenin çıkarılması mümkün değilse, müşteriye bilgi veriyoruz. Bu tür inatçı sarı lekelerin çıkmayabileceğini önceden bilmelisiniz. Bazı durumlarda yeni bir halı almak zorunda kalabilirsiniz.

Bu yüzden, halınıza her ne lekesi olursa olsun herhangi bir bulaşıda, anında müdahale edin. Böylece halınızı büyük bir ihtimalle kurtarmış olacaksınız.

Bugün, sararan halı nasıl çıkar? Konusunu işledik. https://www.rekorhaliyikama.com/kategori/pratik-bilgiler/ kategorisinden, tüm leke çıkarma yöntemlerini anlattık. İncelemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

0212 487 00 11