Evimi Su Basarsa Halı Temizliği Yardımcı Olur mu? Rekor Halı Yıkama

Evimi Su Basarsa Hali Temizligi Yardimci Olur mu Rekor Hali

Sel, herhangi bir ev sahibi için yıkıcıdır. Sel suyunun verdiği hasarın onarımı, su bir inç derinliğinde olmasa bile pahalı olabilir. Su hasarına ve evinizi ne tür su bastığına bağlı olarak halınızı daha sonra temizlemek, onu hayata döndürmek için yeterli olabilir veya olmayabilir.

Su baskınından sonra, halınızın içinde genellikle zehirli maddelerin gizlendiğini unutmamak önemlidir, bu nedenle halınızı asla kendi başınıza temizlemeye çalışmamalısınız. Kendin yap girişimleri, sağlık risklerine ve halılarınızın daha fazla hasar görmesine neden olabilir, ancak halı temizleme uzmanları, sudan zarar görmüş halıları temizlemede size nasıl yardımcı olacaklarını ve halınızı mümkün olduğunca tamir edeceklerini bileceklerdir.

Evimi Su Basarsa Halı Temizliği Yardımcı Olur mu?

Duruma göre değişir. Çoğu ev sahibinin umduğu cevap bu olmasa da, verilecek dürüst cevap budur. Her halı farklıdır ve maruz kaldığı sel suyunun türüne bağlı olarak en iyi hareket tarzı değişebilir.

Sel Suyu Türleri

  1. Temiz su

Temiz su, en yaygın sel suyu türlerinden biridir. Kırık borulardan veya yağmur suyundan gelir ve kirletici maddelerle karışmamıştır.

Temiz su baskınına maruz kalan halıların temizliği söz konusu olduğunda, halılarınızı eski haline getirmek tamamen mümkündür. Selden sonraki 48 saat içinde temiz su genellikle çıkarılabilir ve profesyonel temizlik ve sanitasyon ile halılar onarılabilir. Ancak 48 saat sonra, temiz su ikinci tür sel suyuna dönüşme eğilimindedir.

  1. Gri su

Gri su, kirlenmiş sudur ve yutulması ve hatta dokunulması halinde hastalığa neden olabilir. Çamaşır makinelerinden, bulaşık makinelerinden, tuvalet taşmalarından (katı atık yoksa), karter pompa arızalarından vb.

Gri su baskını ile halılar temizlenebilir, ancak hasar daha şiddetli olacaktır. Halı dolgusunun değiştirilmesi gerekecek, ancak halının kendisi profesyonel kaynaklar ve temizlik ekipmanlarıyla kurtarılabilir. Ne yazık ki 48 saat sonra gri su üçüncü tip sel suyuna dönüşüyor ve temizlenemiyor.

  1. Siyah su

Karasu berrak veya çok az bulanık görünebilir, ancak en kirli sel suyu türüdür. Ağır hastalığa neden olabilecek patojenler ve zararlı maddeler içerir. Karasu, kanalizasyon sızıntılarından, tuvalet geri akışlarından (katı atık mevcut olduğunda), deniz suyu taşkınlarından, nehir ve akarsulardan, kasırga sularından ve diğer yağmur suyu taşkınlarından gelir.

Ne yazık ki, kara suyun temizlenmesi neredeyse imkansızdır. Halınız bir kez doygun hale geldikten sonra temizlenemez veya onarılamaz ve tamamen değiştirilmesi gerekir.

Sel Baskınından Sonra Halılarımı Temizlemeye Zahmet Etmeli miyim?

Bazı durumlarda halılarınızı değiştirmek yerine temizlemek daha uygun maliyetli olabilir. Tip 1 su hasarını (temiz su) tersine çevirmek daha kolaydır ve halınızın tamamını değiştirmekten daha ucuza gelir. Bununla birlikte, gri su sel hasarıyla karşılaştığınızda, halınızın yaşı ve durumu ile temizlik maliyetini tartmanız gerekir.

Halılarınızı temizlemek, özellikle halılar yeniyse, bütçeniz biraz kısıtlıysa veya sel suyu temizse faydalı olabilir. En azından halınızın profesyonelce temizlenmesi, halı liflerinden tüm bakteri, mikrop ve küflerin uzaklaştırılmasını sağlar ve garip koku riskini ortadan kaldırır.

Sel, halınıza zarar verir, ancak bu, her şeyin kaybolduğu anlamına gelmez. Halılarınızın temizlik yoluyla kurtarılıp kurtarılamayacağından emin değilseniz, en kötüsünü üstlenmeden önce halı temizleme uzmanlarımıza danışmak her zaman iyi bir fikirdir. Halınızın tamamını değiştirmek pahalıdır ve hasarın boyutuna bağlı olarak gereksiz bile olabilir.

Çözüm

Evinizi sel bastığında, düşünecek çok şey var. Aklınıza gelen ilk şey halınız bile olmayabilir. Bununla birlikte, hızlı hareket etmek, halınıza verilen zararı azaltmanıza yardımcı olabilir ve hatta onarımlarda paradan tasarruf etmenize ve her şeyi değiştirmek zorunda kalmamanıza neden olabilir. Bir selden sonra halınız hakkında tavsiyeye ihtiyacınız varsa bugün bizi arayın, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Hizmetlerimiz

Rekor halı yıkama servisinde sunduğumuz tüm hizmetlerimiz, profesyonel süreçleri içerir. Üstün kalitede temizlik hizmetlerimizi piyasa koşullarına göre en ekonomik olacak şekilde dizayn ettik.

Daha fazlası için: Pratik Bilgiler kategorimizi inceleyin.

Hizmet bölgelerimiz için: En yakın halı yıkama tıklayın.

Şimdi Ara