Çok Kirli Halı Nasıl Yıkanır?

İstanbul Halı Yıkama Fiyatları

Evinizdeki halılar, zamanla kir ve lekelerle kirlenirler. Bu kirliliklerin zamanında temizlenmemesi halıların birçok hastalık yuvası haline gelmesine sebep olur. Günümüzde birçok kişi halılarını kendi evlerinde yıkamayı tercih eder. Ancak çok kirli halı nasıl yıkanır sorusunun cevabını bulmak zor olabilir.

İşte, çok kirli halıları evde yıkamanız için bazı ipuçları:

1. Halıların ön temizliği

Kabartmalı bir süpürge kullanarak halının üzerinden geçin. Bu ön temizlik işlemi, halının üzerindeki toz ve kirleri kaldırmaya yardımcı olur. Daha sonra elinizle halının üzerindeki büyük pislikleri temizleyin.

2. Leke çıkarıcı kullanımı

Halının üzerindeki lekeleri temizlemek için bir leke çıkarıcı kullanabilirsiniz. Ancak, leke çıkarıcı kullanmadan önce, üreticinin talimatlarını okuyarak bir test yapmanız gerekir. Böylece halı üzerinde herhangi bir hasar oluşmasını önleyebilirsiniz.

3. Halı şampuanı kullanımı

Çok kirli halıların temizlenmesi için, halı şampuanı kullanabilirsiniz. Şampuanı uygulamadan önce, deterjanın doğru oranda seyreltilip seyreltilmediğini kontrol edin. Şampuanı, halının üzerine fırça yardımıyla sürün. Daha sonra bir kaç dakika bekletin ve ardından bol su ile durulayarak şampuanı iyice çıkarın.

4. Halı temizleme makineleri

Eğer evde halı temizleme makineleriniz varsa, çok kirli halılarınızı temizlemek için kullanabilirsiniz. Makineler, halının içindeki kirleri çıkarmak için basınçlı su kullanır ve ardından kirli suyu vakumlayarak temiz halıyı bırakır.

5. Halı kurutma işlemi

Halıyı temizledikten ve iyice duruladıktan sonra, kurumaya bırakın. Kuru havada kalmak için halıyı bir kenara bırakabilirsiniz. Ancak, havalandırmalı bir alan olmalıdır, böylece halının kuruması daha hızlı olur ve kötü kokular oluşmaz.

Sonuç

Çok kirli halılarınızın temizliği yorucu olabilir fakat sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Bunun için, yukarıda verilen ipuçlarını takip ederek halılarınızı temizleyebilirsiniz. Ayrıca, halı yıkama nasıl yapılır diye merak edenler için bu adımları uygulamanız yeterlidir.

Sıkça Sorulan Sorular:

1. Halı temizleme makinesi kullanmadan çok kirli halıyı nasıl temizlerim?
Cevap: El ile yıkayabilirsiniz veya halının üzerindeki leke çıkarıcılar kullanabilirsiniz.

2. Çok kirli halıyı temizlemek için kaç gün beklemeliyim?
Cevap: İmkansız değil fakat çok kirli halıların en az 2-3 gün boyunca bekletilmesi önerilir.

3. Halının üzerindeki lekeler hangi leke çıkarıcı ile temizlenir?
Cevap: Halının üzerindeki lekelere göre leke çıkarıcı kullanılır. Bu noktada halının üzerindeki lekenin türünü iyi tanımlamanız gerekmektedir.

4. Halı yıkamak için hangi sabunları kullanabilirim?
Cevap: Genellikle halı şampuanları kullanılır fakat sabunlarda kullanılabilir.

5. Halıyı temizledikten sonra ne kadar süre kurumalıdır?
Cevap: Halının tamamen kuruması için iki ila üç gün kadar bir süreye ihtiyacı olabilir.

Hizmetlerimiz

Rekor halı yıkama servisinde sunduğumuz tüm hizmetlerimiz, profesyonel süreçleri içerir. Üstün kalitede temizlik hizmetlerimizi piyasa koşullarına göre en ekonomik olacak şekilde dizayn ettik.

Daha fazlası için: Pratik Bilgiler kategorimizi inceleyin.

Hizmet bölgelerimiz için: En yakın halı yıkama tıklayın.

0212 487 00 11