Bu kış halınızı nasıl korursunuz?

Bu kış halınızı nasıl korursunuz?

Kış aylarında halılar birçok farklı kaynaktan saldırıya uğrayabilir. Bu nedenle halılarınızın olası hasarlardan korunduğundan emin olmak için bu yararlı ipuçlarını izleyin.

1. Girişlere paspas ekleyin

Kış havası halıya zarar verebilir; bu nedenle halının, halı liflerine zarar verebilecek buz, kar, ıslak yapraklar, kum ve dış mekandan gelen tuzla temas etmediğinden emin olun. Festival döneminde daha fazla ziyaretçi de alabilirsiniz, bu da halıya daha fazla kir bulaşması anlamına gelir.

Kış şartlarının halılarınıza zarar vermesini önlemek için tüm girişlerin yanına koruyucu bir paspas koyun, böylece içeriye adım atmadan önce ayakkabıların silinebilmesi sağlanır. Eve girmeden önce ayakkabılarınızı çıkarmayı da alışkanlık haline getirmeyi unutmayın.

Mülkünüze giden araba yolları ve patikalar gibi dış alanların temiz ve kir ve döküntülerden arınmış olduğundan emin olarak, en kötü kış havalarının iç mekanda ayakkabılarınızla takip edilmesini önleyebilirsiniz.

2. Dökülmeler ve lekeler

Özellikle bayram sezonunda evinize çok sayıda ziyaretçi gelebilir ve hatta Yeni Yıl’ın başlangıcını arkadaşlarınızla bir araya gelerek kutlayabilirsiniz. Evde daha fazla insan olduğu için sonuç, sıcak şarap döküntülerinin, çikolata ve kıymalı pasta lekelerinin ve diğer dökülme ve lekelerin yükünü taşıyan bir halı olabilir.

Bir buluşmaya ev sahipliği yapıyorsanız, toplantınızı mutfağa veya zemini halı kaplı olmayan bir alana taşımayı veya halıya koruyucu bir çarşaf veya örtü eklemeyi düşünün. Dökülmeler meydana gelirse, hemen müdahale edin.

Kış mevsiminde, özellikle de Noel’e yaklaşırken ofislere ve perakende satış alanlarına daha fazla ziyaretçi gelebilir, bu nedenle halıların düzenli olarak temizlenmesi, görünümlerinin bozulmamasını sağlayabilir.

3. Noel ağacı bakımı

Pek çok kişi bayram döneminde evlerini gerçek bir Noel ağacıyla süslüyor, ancak onu süslemeye başlamadan önce halınızın herhangi bir zarar görmeyeceğinden emin olun. Ağacın doğru boyuttaki uygun bir kaba yerleştirilmesi ve halıya su sızma riskinin olmaması hayati önem taşımaktadır. Ağaç kabının altına su geçirmez bir paspas koymak isteyebilirsiniz, ancak keçe gibi matın ıslanması durumunda rengin akabileceği bir paspas kullanmaktan kaçının.

Ağacın altına hediyeler koyduysanız, ağacı sularken dikkatli olun; böylece hediyelerin üzerine su dökülmez ve ambalaj kağıdındaki boyanın halıya bulaşmasına neden olmaz.

Çam iğnelerinin düşmesi ve halı liflerinin içine sıkışmasıyla ünlü olabilir ve standart bir elektrikli süpürge bunları her zaman etkili bir şekilde toplamaz. Düşen çam iğnelerinden kurtulmak için genellikle lastik bir süpürge veya fırça daha iyidir, bu nedenle bayram sezonu boyunca buna devam edin.

Ayrıca, halının üzerine düşüp yapışkan bir pislik oluşturabilecek ağaç özsuyuna karşı da dikkatli olun. Hemen su ve alkol karışımıyla çıkarın ve temiz bir beze hafifçe vurun.

4. Mum güvenliği

Karanlık geceler ve soğuk günler, rahat bir mum ışığı gerektirir, ancak mum halının üzerine düşerse, bu olayı bozabilir. Mumları yakarken dikkatli olun ve balmumunun halıya dökülmesini önlemek için mumları daima bir kaba veya tutucuya koyun.

Uyarıyı dikkate almak için çok geç kalmışsanız halıdaki balmumunu çıkarmak için atabileceğiniz adımlar vardır. Öncelikle sertleşmesine izin vermeniz ve ardından künt bir bıçakla mümkün olduğunca fazlasını dikkatlice çıkarmaya çalışmanız gerekir. Kalıntıları gidermek için birçok kişi, mumlu alanı kaplayan kahverengi bir kağıt torbanın üzerine sıcak bir ütü koyarak yemin eder. Ütüden gelen ısı, torbanın balmumunun geri kalanını emmesini teşvik etmelidir. Bununla birlikte, bazı kumaşlar eriyebileceğinden veya zarar görebileceğinden, DIY mum balmumu çıkarma girişimlerine dikkat edin. Şüpheniz varsa, Londra halı temizleme uzmanlarını arayın.

5. Şömine halıları

Dışarısı soğukken hiçbir şey gerçek bir ateşin yerini tutamaz; ancak ışıltının ve çekici sıcaklığın tadını çıkarmaya başlamadan önce, ateşten çıkan kıvılcımların ve közlerin ocaktan dışarı fırlayıp halıya zarar vermeyeceğinden emin olun. Ateşin etrafına bir koruma yerleştirin ve altındaki halıyı korumak için şömineye bir halı ekleyin. Hasar görebilecek bir halıyı değiştirmek, yeni bir halı almaktan çok daha kolay ve ucuzdur.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda farklı stil ve türde ocak halısı vardır, bu nedenle beğendiğiniz bir şeyi bulmak kolay olmalıdır.

6. Güneşin zararlarından kaçının

Yılın soğuk aylarında halınıza gelen güneş hasarı konusunda endişelenmeniz garip görünebilir, ancak bu yine de düşünmeniz gereken bir şeydir. Bunun nedeni, kışın güneşin gökyüzünde çok daha alçakta olmasıdır, bu da evinizin ve halınızın üzerinde daha uzun süre parlayabileceği ve potansiyel olarak halı renklerinin solmasına neden olabileceği anlamına gelir. Bunu önlemek için ne yapabilirsiniz? Işık seviyelerine göre ayarlayabilmeniz için pencerelere panjur eklemeyi düşünün.

7. Su hasarını önleyin

Kış aylarında ve özellikle buzlu havalarda boruların donma alışkanlığı vardır ve çözülmeye başladığında potansiyel olarak patlayabilir. Donmuş borular halının üzerinde patlarsa, bu sadece çok fazla rahatsızlığa neden olmakla kalmaz, aynı zamanda halının tamamen mahvolmasına da neden olabilir. Özellikle evden uzaklaşıyorsanız, sabit ısıyı düşük tutarak boruların donmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca kombinizin bakımını sık sık yaptırın ve hassas olan boruları yalıtın.

8. Düzenli temizlik planlayın

Kış ve bayram döneminde evinize veya işyerinize gelen ziyaretçi sayısının artması ve halıların kirlenme riskinin yüksek olması nedeniyle, halıların profesyoneller tarafından düzenli olarak temizlenmesini planlamak mantıklı olacaktır. Bu özellikle herhangi bir parti ve etkinlikten sonra, her türlü karışıklığı ve döküntüyü temizlemek için ve festival dekorasyonları kaldırılıp bir yıl daha kaldırıldıktan sonra önemlidir.

Rekor Halı Yıkama uzmanlarının yardımıyla halılarınızı bu kış ve tüm yıl boyunca iyi durumda tutun. Ücretsiz bir fiyatlandırma için şimdi arayın.

0212 487 00 11