Halı Tamiri

halı tamiri

El Dokuma, Antika ve Oryantal Halı Tamiri Rehberi: Öncesi – Sonrası

Halı Tamiri Nasıl Yapılır?

Değerli halılar muhteşem zemin kaplamaları sunar. Zemine güzellik, renk ve sıcaklık katarlar ve tüm odanın görünümünü önemli ölçüde iyileştirirler. Herhangi bir odaya bir tane yerleştirdiğinizde, uzun süre kullanım ömrüne sahip olmasını istersiniz.

Bununla birlikte, doğası gereği doğu halıları her türlü hasara neden olan deneyimlere maruz kalır. Çok trafik alırlar, ağır mobilyalar geri dönüşü olmayan ezikler oluşturur. Güveler lifleri yerler ve elbette çoğu zaman her türden dökülmeye maruz kalırlar.

Tel: 0212 487 00 11Halı Yıkama Telefon –  WhatsApp HattıWhatsApp İletişim

Düzenli bakım ve temizlik, halınızın yeni ve iyi görünmesini sağlarken, zamanla normal aşınma ve yıpranmanın etkilerini dengelemek için profesyonel halı tamiri ve restorasyonunun gerekli olduğu bazı durumlar vardır. Halı tadilatının amacı, halının daha fazla hasar görmesini veya bozulmasını önlemek ve önümüzdeki birkaç yıl boyunca güzelliğini ve değerini korumasını sağlamaktır.

Halı Püskülü Yenileme
Halı Püskülü Yenileme

Değerli El dokuma, Antika veya Oryantal halınız bozuldu ise ne yapmalısınız?

1 Halınızı En Kısa Sürede Restore Ettirin.

Aslında halınızı zamanında tamir ettirmek, güzelliğini en uzun süre korumak için en önemli önlemlerden biridir. Zamanında onarım, basit ve ucuz bir onarım işinin karmaşık ve pahalı bir onarım işi haline gelmesini önleyebilir. Halı onarımları ideal olarak hasarı fark ettiğiniz anda yapılmalıdır. Onu görmezden gelmek, sadece daha da kötüleşmesine neden olacaktır. Öte yandan, halınızı 5 ila 10 yılda bir düzenli onarım ve bakım için bir profesyonele götürmek, nesiller boyu harika görünmesini sağlayacaktır. Emin olmanız gereken önemli şey, biraz daha fazla ödeme yapmanız gerekse bile tanınmış bir halı tamircisi seçmenizdir.

2 Halınızı bir halı restoratörü uzmanına götürün

Tanınmış halı tamiri uzmanları her zaman doğru türde yün ve uygun boyayı tedarik edebilir ve doğru dokuma yöntemleri kullanır, böylece onarım işi halının doğal özelliklerini tamamlar ve orijinal karakterine ters düşmez. Usta dokumacı size yapılması gerekenler ve maliyet hakkında ayrıntılı bir açıklama yapacak ve yalnızca siz onayladıktan sonra çalışmaya başlayacaktır.

Halıların onarıldığı daha yaygın hasarlardan bazıları yırtıklar, delikler, saçak onarımı, püskül kesimi ve yenileme, sel ve yangın hasarı, kilimin yanlış hizalanması gibi unsurlardır. Deneyimli bir halı tamir ustası püskülleri yeniden üretebilir, böylece orijinal ile yeni restore işi arasındaki farkı ayırt edemezsiniz.

Muhtemelen, çoğu uzmanın halı tamiri için oldukça yüksek bir oran verdiğini görebilirsiniz. Bunun sizi caydırmasına izin vermeyin. Pahalı gibi görünse de, bir halıyı tamir etmenin zaman alıcı ve çok zahmetli olduğunu unutmayın. Dahası, halının değerini korumaya yardımcı olur, bu yüzden kesinlikle buna değer.

Daha az tanına bazı restorasyon uzmanları, hasarlı alanları gizlemek için aşınmış veya yenmiş alanları boyamanızı önerebilir. Bu daha ucuz olsa sa halıda kalıcı hasara neden olabileceği ve genel değerini azaltacağı için tavsiye edilmez.

Başlıca Hizmetlerimiz

 • Halı Yıkama
 • Koltuk Yıkama
 • Yatak Yıkama
 • Stor Perde Yıkama
 • Yorgan Yıkama
 • Battaniye Yıkama
 • Yastık Yıkama
 • Nevresim Yıkama
 • Leke Çıkarma
 • Hayvan İdrarı Temizliği
 • Püskül Tamiri
 • Halı Tamiri
 • Saçak Tamiri
 • Antika ve El Dokuma Halı Restorasyonu

Tel: 0212 487 00 11Halı Yıkama Telefon –  WhatsApp HattıWhatsApp İletişim

El Dokuma Halılar İçin Genel Restorasyonlar

1 El Dokuma Halı Kilim Kenarı Tamiri

Halının kenarları, halının uzunluğu boyunca uzanan saçaksız iki tarafa atıfta bulunur. Oryantal halılar tipik olarak çözgü ipleri boyunca yan yana dokunur, bu da bir bitiş noktası olması gerektiği anlamına gelir. Dokumacı genellikle dokuma tamamlandığında bitiş noktasına başlar ve bu bağlanmış uç nokta, halının şeklini koruma görevini yerine getirir ve ayrıca düğümlerin çözülmesini önler.

Bir süre sonra, bu uç gevşeme ve açılmaya başlama eğilimindedir, bu da durdurmak için hiçbir şey yapılmazsa daha da kötüleşmeye devam eder. Sorun ne kadar uzun süre gözetimsiz bırakılırsa, hasar o kadar geniş olur ve tamir ettirmek o kadar pahalı olur.

Yan kısımları tamir etmek için halı tamiri uzmanı dikkatli ve zahmetli bir şekilde hasarlı tarafı yün ile sarar. Bu, halının açılmasını önler ve temiz ve orijinal görünmesini sağlar.

Kullanılan yünün türü ve kenarları onarmak için kullanılan yünün rengi, orijinal halının kendisine bağlı olacaktır. Daha ince halılar için ince, sıkı, dar bir kenar kullanılırken, daha kalın tüylü halılar için daha kalın bir kenar uygulanır.

2 Saçak, Püskül Tamiri

Halının püskülleri, halının genişliği boyunca uzanan saçaklı iki taraftır. Halının bütünlüğünü korumada önemli bir rol oynamayan ek bir eklenti gibi görünse de, gerçek şu ki saçak halının temelidir ve tamamen açığa çıktığı için hasar neredeyse çok yakındadır.

Halı Püskülü Nasıl Çözülür?

Maalesef, hasar durdurulmazsa yığın çözülebilir ve çevredeki alana kalıcı olarak zarar verebilir. Halı kenarı tamirinde olduğu gibi saçak tamiri söz konusu olduğunda hatırlanması gereken en önemli şey, mümkün olduğunca erken tamir edilmesi gerektiğidir. Hızlı bir şekilde yapılırsa, hasarın daha kapsamlı hale gelmesi engellenebilir ve onarım maliyeti nispeten daha düşük olacaktır. Onarılmazsa, hasar yığına yayılabilir ve ardından halıyı eski haline getirmenin tek yolu saçakları onarmadan önce daha fazla temel oluşturmak ve kayıp alanları yeniden dokumak gerekir. Bu çok fazla çalışma gerektirir ve çok pahalı olabilir.

Usta bir dokumacı, halının türüne ve saçakların durumuna bağlı olarak püskülleri tamir etmek için çeşitli teknikler kullanabilir.

İlk ve en ucuz yöntem, saçakları gevşemeye başladıysa sabitlemek için çalışmaktır. Bu ayrıca saçak, bazı kısımlarda diğerinden daha uzunsa da yapılabilir. Restoratör önce püskülleri sabitler ve ardından dağınık veya hasarlıysa eşit bir uzunlukta keser.

Evde Halı Püskülü Nasıl Kesilir?

Evde halı püskülü kesimi yapmanızı önermiyoruz. Ancak, bunu yapmak zorundaysanız çok dikkatli davranmalısınız. Halıyı düz bir zemine serin ve yumuşak fırçalı bir saç fırçası ile püskülleri dümdüz olacak şekilde nazikçe tarayın. Daha sonra büyük bir makas yardımı ile dikkatlice püskülleri kesebilirsiniz.

Düz bir püskül kesimi için bir mastar yardımı ile temizlenebilir bir kalem kullanarak düz bir çizgi çizebilir ve bu referans çizgileri üzerinden temiz bir püskül kesimi yapabilirsiniz.

Daha kalın tüyleri olan halılar için mevcut saçakları onarmaya çalışmak yerine halıya yeni püsküller dikmek daha iyidir.

Daha ince havlı halılar için genellikle Zangera dikişi tekniği denilen bir teknik tercih edilir.

Yukarıdaki seçeneklerin her biri halıyı iyi bir şekilde sabitlemek ve çözülmesini önlemek için iyi çalışır, böylece halı yakın gelecekte herhangi bir zamanda çözülme korkusu olmadan harika ve uzun ömürlü görünür.

Bazı durumlarda, restoratör implante saçak tekniğini kullanmayı seçebilir. Implante edilmiş saçak ve püsküller, açılmalarını tamamen engelleyen Zangera dikişiyle sabitlenir. Implante edilmiş bir saçak mümkün olduğu kadar uzun olabilir ve güzel bir şekilde orijinal görünür.

“Saçak” “Püskül” Tamirden Önce ve Sonra

Aşınmış Halılar

Oryantal bir halı, belirli bir süre boyunca düşük tüylü lanlar geliştirebilir ve bu gerçekleştiğinde, onu orijinal ihtişamına geri getirmenin tek yolu, onu profesyonelce tamir ettirmektir. Düşük tüyler, hasarlı saçaklara veya kenarlara kıyasla daha çok fazla sorunlu değildir ancak, çok düşük bir tüy temeli ortaya çıkarabilir ve halıda bazı ciddi hasarlar olabilir.

Bazı kilim sahipleri, yaş ve karakterin bir işareti olduğu için düşük tüylere aldırmazlar ve tamir ettirmek sadece kişisel bir tercih meselesidir. Halının tamir edilmesine ve yeniden yığılmasına değip değmeyeceği, kullanım düzeyine ve halının ne kadar kullanıldığına bağlıdır. Temel, görünecek kadar düşükse kesinlikle tamir ihtiyacı vardır. Onarımın doğası gereği, usta bir dokumacının mümkün olduğunca yakın bir eşleşme yapmak için her türlü çabayı göstermesine rağmen, tam bir renk eşleşmesi etmenin her zaman mümkün olmadığını bilmelisiniz.

3 Halıdaki Bir Değilin Tamiri

Bir deliğin yeniden dokuma süreci karmaşık iki aşamalı bir süreçtir.

Adım 1) İlk ve en önemli adım, halının temelini yeniden oluşturmaktır. Halıyı iyice temizledikten sonra, kırılan temel lifinin onarılması ve yeniden dokunabilmesi için uzatılması gerekir. Temel doğru inşa edilmezse onarım o kadar etkili olmayacak ve uzun sürmeyecektir. İyi bir onarım, sağlam bir temel atmaya bağlıdır.

Adım 2) İkinci adımda, temel olarak tam yoğunluk ve desen kullanılarak deliği kapatmak için yün iplikler dikilir. Dokuma ustası çözgüleri, atkıları ve düğümleri orijinaline mümkün olduğunca yakın olacak şekilde titizlikle eşleştirir. Delik tamamen onarıldıktan sonra, alan, kazık yüksekliğinin geri kalanıyla eşleşecek şekilde kesilir.

Halıdaki bir deliği tamir etmek için bir yama uygulamak veya tam bir restorasyon yapmak yalnızca deliğin etrafındaki alan oldukça iyi durumda ise mümkündür. Hav yeterince kalın değilse, dikişi temizlemek zor olabilir.

Halıdaki Deliğin Tamir Edilmesi: Öncesi ve Sonrası

4 Halıdan Güve Hasarını Tamir Etmek

Yün temelli kilimler, pamuklu kilimlere göre güve hasarına daha yatkındır. Her tür güve hasarı onarılabilir ancak, hasarın çok pahalı olması durumunda, onarım işi temelin yeniden inşa edilmesini de içerebilir.

Halıların çoğui ne tür bir hasar veya ne kadar kapsamlı olursa olsun, neredeyse orijinal haline geri getirilebilir. Çok büyük hasar durumunda bile halınızı atmadan önce bir halı tamiri uzmanına danışmanız ve tavsiyesini ve onarım maliyetini almanız tavsiye edilir.

Tel: 0212 487 00 11Halı Yıkama Telefon –  WhatsApp HattıWhatsApp İletişim

 

REKOR HALI YIKAMA’dan  Halı Tamiri tavsiyeleri

Evimizin vazgeçilmez eşyaları halılarımız… Dünya tarihinde kadim bir geleneğe, sanata ve hatta bir modası dahi olan halılarımızın bakımı hakkında neler biliyoruz? Halılarımızın uzun ömürlü olması için neler yapmalıyız? Kaliteli bir halı tamiri nasıl yapılır? bu sorulara yanıt niteliğinde cevaplar bulabileceğiniz web sayfamıza hoşgeldiniz.

Halı tamiri mutlaka ehil zenaatkarlar tarafından yapılmalıdır. Hepimizin evinde, atadan dede’den kalma maddi ve manevi çok büyük değerlere sahip halılarımız mutlaka vardır. Bunların bazıları hala kullanılabilir veya hatıra olarak sakladığınız yada antika halılarınız olabilir. Bu halıların periyodik bakımlarla ömürlerini uzatmak gerekir ki gelecek nesillerimize geçmişimizden anılar bırakmak herkesin emelidir. Buna göre aşağıda belirttiğimiz konuları dikkatlice okuyup uygulamanızı öneriyoruz.

Halı tamiri hizmetleri için firmamızla irtibata geçebilirsiniz. İşinde ehil olan “Tarihi Kapalı Çarşı” esnaflarından oluşan ustalarımızca halılarınız büyük bir titizlik ve özenle tamir edilmektedir.

Halılarınızın Daima İlk Günkü Gibi Kalması İçin;

 1. – Halılarınızı; tanınmayan, güvenilir olmayan, amatör yerlerde yıkatmaktan ve temizletmekten kaçının. Sonuçlarının size çok pahalıya mal olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.
 2. – Elektrikli süpürge ile halınızın ön yüzünü; iki haftada bir kenarlarından katlamak suretiyle ise arka yüzünü süpürün. Halınızı asla silkelemeyin, aparatla dövmeyin ve yıkamayın. Silkeleme sırasında havanın yarattığı basınç, halının uzunlamasına ve bazı yerlerinden yarılmasına yol açmaktadır.
 3. – Halınızı temizlerken deterjan, çamaşır suyu, sirke gibi kimyasal madde kullanımından kaçının.
 4. – Su ve rutubet halının düşmanıdır. Halıları rutubetli yerlerde saklamak veya uzun süre nemli bırakmak, kokuya ve halının yıpranmasına neden olur.
 5. – Çocuk odası gibi hijyenin çok önemli olduğu mekanlarda halı seçiminizi anti-allerjik, leke ve toz tutmayan seçenekler arasından yapın.
 6. – Saçakları halının altına katlamayın. Halınızı klor içeren veya diğer ağartıcılarla temizlemeyin, tarak vb. cisimlerle taramayın. Aksi takdirde saçaklar yıpranır ve kopar. Halınız saçak veya kenarlarından sökülmeye başlar başlamaz bir ekspere gösterin ve hemen tamir ettirin.
 7. – Halınızı yılda bir kez mutlaka, profesyonel bir halı yıkama firmasına teslim ederek temizlettirin.

Halı Tamiri

Halılarınızı profesyonellere teslim edin! Eviniz ferah, içiniz rahat olsun!

 • Halı Tamiri
 • Halı Saçak Tamiri
 • Kilim Tamiri
 • Antika Halı Tamiri
 • İpek Halı Tamiri
 • Halı Gövdesi Tamiri

Profesyonel Halı Tamiri Servisi: 0212 487 00 11 Rekor Halı Yıkama Hizmetleri

 

Halı Tamiri Servisi
Halı Tamiri Hizmetleri
0212 487 00 11