Evde Halı Nasıl Yıkanır?

Evde Halı Nasıl Yıkanır?

Evde Halı Nasıl Yıkanır?

Evde halı nasıl yıkanır? Son zamanlarda en çok aranan konulardan biri… Aslında evde halı yıkama işlemi çok uzak olduğumuz bir şey değil. 20 yıl öncesine kadar herkes halısını kendisi yıkardı. Bu iş için en büyük yardımcılar, halı yıkama fırçaları, su ve uygun genişlikte kapı önleriydi.

Evde Halı Nasıl Yıkanır?
Evde Halı Nasıl Yıkanır?

Günümüzde küresel ısınmanın etkisi ile ülke yönetimleri su ihtiyacını karşılayabilmek için bu uygulamaları yasakladılar ve kurumsal halı yıkamacılığın temelleri bu uygulamalardan sonra atılmış oldu. Tüm bu etkenlerden sonra evde halı yıkama nasıl yapılır unutuldu diyebiliriz.

İşte bugün sizlere, evinizde etkin bir şekilde halı yıkama uygulamalarından bahsetmek istiyoruz. Ama öncelikle şunu hatırlatmak isteriz; “Ortalama bir ev halısı yılda en az 2 kez profesyonel bir halı yıkama servisi tarafından derinlemesine temizlenmesi, uzmanlar tarafından önerilmektedir.”

Evde Halı Temizliği

Halının temizlenmesi çok sık yapılması gereken bir işlemdir; Bu özel zemin kaplaması kesinlikle çok rahattır ve odalarda belirli bir sıcaklık hissi verir, ancak aynı zamanda toz ve kiri diğerlerinden daha fazla tutma gibi nahoş bir eğilimi olan bir tür olduğundan bahsetmeye gerek yok.

Evde Halı Yıkama – Elektriklü Süpürge İle Temizlik

Neredeyse her gün temizlik için kullanılacak ev aleti (en azından iki kez önerilir) elektrik süpürgeleridir; fırçalı elektrikli süpürge ile her tür halıyı belirli bir etkinlikle temizlemek mümkündür; Sıkı serilmiş halılarda (halının farklı şekillerde serilebileceğini unutmayın, gerilmiş serme yüksek kaliteli halılar için kullanılır.) halı temizleyici elektrikli süpürge kullanılması tercih edilir. Daha derin bir temizlik istiyorsanız, yüksek kaliteli filtrelere sahip olmanız veya profesyonel bir servisten destek almanız gerekir.

Evde Halı Yıkama – Elde Halı Yıkama

Elektrikli süpürge ile sık sık yapılan temizlik, halınızın iyi derecede hijyenik olmasını sağlayacaktır, ancak en iyi sonuçlar gerçek yıkamayla daha zorlu işlemler neticesinde kesinlikle yüksek kalitede etki edecektir.

Halı, elde veya özel bir halı temizleyici ile yıkanabilir. Ticari olarak temin edilebilen ve esasen iki geniş kategoriye ayrılabilen farklı modellerdir: halıdan enjeksiyon-ekstraksiyona ve halı temizleyicilere buhar (genellikle vaporetto olarak adlandırılır).

Enjeksiyonlu halı temizleyici derinlemesine temizliği garanti eder, ancak çok sayıda işlem gerektirir; Deterjan olarak uygun bir halı şampuanı kullanılmalıdır. (yıkama işleminden önce mutlaka yıkama talimatı okunmalı ve öncesinde görünmeyen bir kısımda test edilmelidir.)

Buharlı temizleyici, kıvırcık formdaki veya her durumda oldukça uzun saçlı halıları temizlemek için özellikle uygun bir cihazdır.

Yıkama suyuna birkaç damla parfümlü, uçucu yağ eklenebilir.

Halı temizleyicileri ilginç cihazlardır, ancak çoğu durumda gerekli değildir; aslında ara sıra kullanım için önemli olabilecek bir masrafa katlanmak faydalı olmayabilir; aslında birçok evde tüm odalarda halı kaplı zemin yoktur. Bu noktada profesyonel bir servis ile çalışmak hem daha ekonomik hem de çok daha hijyenik olacaktır.

Evde Halı Nasıl Yıkanır?
Evde Halı Nasıl Yıkanır?

Her halükarda halımı evde kendim yıkayacağım diyorsanız elle yıkamanız gereklidir. Temizlik marketlerde bulabileceğiniz birkaç geleneksel alet ile bu işlemi yapabilirsiniz. Evde halı nasıl yıkanır? Tüyolarına devam edelim.

Aslında piyasada kilim ve halıların için çok sert olmayan kıllara sahip bir fırça ile yıkanmasına yönelik spesifik ürünler bulabilirsiniz, yada etkili bir şekilde lekeleri çıkarabilen ve kötü kokuları giderebilen bir ürün olan sodyum bikarbonat kullanabilirsiniz. Halıya bikarbonat serpilerek birkaç saat etki etmeye bırakılmalı, ardından elektrikli süpürge ile geçiş yapabilirsiniz.

Halıdaki Lekeleri Çıkarın

Şuanda piyasada bulunan halılar hemen hemen her zaman leke tutmaz ürünlerden yapılmaktadır; bu nedenle yanlışlıkla lekelenme durumunda hızla müdahale etmek yeterlidir. Lekeyi sonradan fark ettiğimiz için yada leke tutmayan halımız olmadığı için bu mümkün değilse, “büyükannenin çarelerine” başvurabiliriz.

Kahve lekeleri için eşit miktarda alkol ve sirke karışımı kullanılarak bir temizlik yapılabilir, ardından su ile hafifçe vurulabilir.

Bira lekelerini çıkarmak için karbonatlı maden suyu kullanılabilir; ikincisi ayrıca mürekkep lekelerini çıkarmak için de kullanılabilir (leke çıktıktan sonra ılık suyla durulayın).

Şekerli içecekler veya dondurma lekeleri için uygun halı şampuanları kullanılmalıdır.

Ruj ve oje lekeleri bir miktar aseton yardımı ile çıkarılabilir.

Kan lekesi biraz dikkat gerektirir; her şeyden önce lekelerin yüzeyini bir çay kaşığı ile çok nazikçe kazıyın, ardından onları emici bir kağıt havlu ile örtün ve ütüyle üzerinden geçin. (ki bu asla doğrudan halıya temas etmemelidir); tüm leke kağıt havlu tarafından emilene kadar işlem tekrarlanmalıdır.

Her durumda bağımsız leke türleri için yaptığınız uygulamayı nazikçe yapmalısınız, özellikle süpürme esnasında lekeyi dağıtma riski vardır. Bunun yerine her zaman nazik olmanız önemlidir, aksi takdirde lekenin yüzeyde genişlemesi kaçınılmaz olur ve böylece durumu kötüleştirme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Daha öncede bahsettiğimiz gibi öncelikle halınızın üzerinde bulunan yıkama talimatlarını dikkatlice okumadan işlem yapmayın ve her durumda mutlaka halınızın görünmeyen bir kısmında test yapın.

Profesyonel yardım almak istiyorsanız bunu yarına bırakmayın. Bugün bizi arayın!

Hizmetlerimiz

Rekor halı yıkama servisinde sunduğumuz tüm hizmetlerimiz, profesyonel süreçleri içerir. Üstün kalitede temizlik hizmetlerimizi piyasa koşullarına göre en ekonomik olacak şekilde dizayn ettik.

Başlıca Hizmetlerimiz

 • Halı Yıkama
 • Koltuk Yıkama
 • Yatak Yıkama
 • Stor Perde Yıkama
 • Yorgan Yıkama
 • Battaniye Yıkama
 • Yastık Yıkama
 • Nevresim Yıkama
 • Leke Çıkarma
 • Hayvan İdrarı Temizliği
 • Koku Giderme
 • Halı Tamiri
 • Saçak Tamiri
 • Antika ve El Dokuma Halı Yıkama
"Rekor halı yıkama 2002 yılında İstanbul Başakşehir'de Tuncay YILMAZ tarafından kurulmuştur. İnovatif düşünce anlayışı ile sektöre getirdiği yeniliklerle bugün 5000m² kapalı alanda günlük 2500m² halı yıkama kapasitesi ile Türkiye'nin en büyük halı yıkama fabrikalarından birisidir."
Tel: 0212 487 00 11  -  Gsm: 0542 487 00 11  -  info@rekorhaliyikama.com  -  www.rekorhaliyikama.com

 

Son Güncelleme: [last-modified]

0212 487 00 11